Program special de instruire pentru anularea punctelor de penalizare

13 iunie 2023 73

Buna ziua. Punctele de penalizare se anulează la prezentarea documentului confirmativ care atesta absolvirea programului special de instruire pentru anularea punctelor de penalizare, aprobat de Guvern. Unde si cum se efectueaza aceste cursuri? Am nevoie de detalii, va rog frumos!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Punctele de penalizare expiră automat după 6luni de la aplicare. Fără a prezenta ceva.

14 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Nu este necesară prezentarea vreunui certificat sau urmerea unui program, pentru a fi anulate puncte de penalizare

14 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

(3) Punctele de penalizare se anulează la expirarea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei pentru care au fost aplicate sau de la data privării, prin hotărîre judecătorească, de dreptul de a conduce vehicule.

(31) Punctele de penalizare se anulează la prezentarea documentului confirmativ care atestă trecerea programului special... mai detaliat de instruire pentru anularea punctelor de penalizare aprobat de Guvern.

Art.36 alin.(3prim) a codului contravențional este o normă ,,moartă" care nu produce efecte.
Modificarea respectivă a fost făcută prin legea nr.138 din 2018.
Proiectul acestei legi viza modifica legislația referitor la anularea și redobândirea dreptului de a conduce mijlocul de transport legat de consumul alcoolului și nu prevedea nimic despre punctele de penalizare.
Însă, printr-un amendament, deputatul Andrian Candu, a propus majorarea perioadei de valabilitate a punctelor de penalizare de la 6 la 12 luni și completarea cu alin 3prim la art. 36 CContr, fără a argumenta necesitatea prevederilor din alin 3prim. Chiar dacă în raportul comisiei juridice a parlamentului, acest amendament a fost respins, în redacția finală a legii 138/2018 este inclusă completarea cu alin. (3prim).
Deși potrivit acestei legi, guvernul urma în termen de 3 luni să aducă actele să aducă actele sale normative în concordanță cu aceasta, pînă în prezent nu am văzut, dar nici nu îmi închipui cum ar trebui să fie această procedură.

15 iunie 2023