Programul de lucru

2 august 2017 17

Activez ca asistent social in cadrul Centrului Comunitar de Sanatate Mintala si vreau sa stiu la sigur care este programul meu de lucru 7 ore sau 8 ore pe zi. Si daca e posibil un ordin care arata programul. Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Olga,

În contractul dvs individual de muncă trebuie să aveți stabilit cu angajatorul acest fapt, deoarece aceste chestiuni se stabilesc la început când urmează să încheieți contractul individual de muncă, unde un exemplar trebuie să fi rămas la dvs deoarece Timpul de muncă reprezintă timpul pe care salariatul, în... mai detaliat conformitate cu regulamentul intern al unităţii, cu contractul individual şi cu cel colectiv de muncă, îl foloseşte pentru îndeplinirea obligaţiilor de muncă.

Codul Muncii totodată, prevede expres la art. 100 că Durata zilnică normală a timpului de muncă constituie 8 ore.

2 august 2017