Propietate bun imobil (apartament) nationalitate straina

19 septembrie 2017 44

Buna ziua. La moment dat am un apartament in propietate in Chisinau si o sa-mi dea pe parcursul anului nationalitate din Spania. Intrebarea mea este daca pot sa fiu propietar cu nationalitate straina si care ar fi pasii sa-i urmez? Multumesc foarte mult.

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dreptul de proprietate nu dispare odata cu schimbarea cetateniei!
Ulterior daca in calitate de cetatean al Spaniei ve-ti dori sa efectuati oarecare actiuni , urmeaza sa aveti actele ce demonstreaza renuntarea la cetatenie si obtinerea unei alte cetatenii! Si asta in conditiile in care un contract ar trebui sa contina... mai detaliat datele dstra , adresa nr pasaport, idnp si etc

19 septembrie 2017