Proprietar casă

25 ianuarie 2022 19

Bună ziua. Am construit împreună cu soțul o casă. În acte, însă, doar el figurează ca proprietarul. Soțul vrea să mă înregistreze ca proprietar, dar nu știm de la ce să începem. trebuie să ne adresăm mai întâi la notar, sau totuși la cadastru? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă casa a fost construită și înregistrată la oficiul cadastral în termenul cînd dvs ați fost căsătoriți dvs automat dețineți dreptul de proprietate în devălmășie asupra acestei case, fără a afectua careva înregistrări suplimentare.

26 ianuarie 2022