Proprietara apartamentului ne cere să-l eliberăm, chiar dacă avem contract semnat pentru un an

9 iulie 2023 4

Bună! Pe 29 mai curent am semnat contract de locațiune a unui apartament cu două camere pe un termen de 1 an. Locuim în acel apartament eu, sora și 2 fiici ale surorii: de 8 ani și 1 an. Acum proprietara apartamentului ne cere să-l eliberăm, deoarece au intervenit ceva probleme în familia lor. Avem contract semnat, după cum am menționat, dar nu cunosc dacă a fost înregistrat la organul fiscal. Cum să procedăm în acest caz? De la data încheierii contractului menționat, chiriile au crescut cu 50-100 Euro. Mersi mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Răspuns puteți să găsiți în contractul semnat.
Vedeți care e procedura de reziliere a contractului.

Articolul 1279. Încetarea locaţiunii

Locaţiunea încetează:

a) la expirarea termenului locațiunii;

b) în cazul pieirii bunului închiriat;

c) în alte cazuri prevăzute de lege sau de contract.

Articolul 1281. Rezoluțiunea locațiunii

(1) În cazul locațiunii fără termen, oricare dintre părți are dreptul... mai detaliat la rezoluțiunea locațiunii cu un preaviz de 3 luni pentru imobile și de o lună pentru bunurile mobile.

(2) Notificarea făcută cu nerespectarea termenului de preaviz stabilit de lege sau contract nu produce efecte decît de la expirarea acelui termen.

(3) Dacă locuința sau orice altă încăpere destinată pentru locuit se află într-o stare ce creează un pericol real pentru sănătate, locatarul are dreptul la rezoluțiunea locațiunii fără respectarea termenului de preaviz. Locatarul are acest drept și în cazul în care, la încheierea contractului, știa despre pericol și nu a înaintat pretenții în legătură cu acesta.

(4) Rezoluțiunea locațiunii are ca efect și rezoluțiunea sublocațiunii dacă în contractul de locațiune nu este prevăzut altfel.

Articolul 1282. Rezoluțiunea locațiunii din iniţiativa locatorului

(1) Locatorul este în drept să ceară rezoluțiunea locațiunii dacă locatarul:

a) nu foloseşte bunul închiriat la destinaţie sau în conformitate cu prevederile contractului;

b) admite intenţionat sau din culpă înrăutăţirea stării bunului ori creează un pericol real pentru o asemenea înrăutăţire;

c) nu plăteşte chiria pe parcursul a 3 luni după expirarea termenului de plată dacă în contract nu este prevăzut altfel;

d) încheie un contract de sublocaţiune fără acordul locatorului.

(2) Legea sau contractul pot prevedea şi alte motive de rezoluțiune a locațiunii din iniţiativa locatorului.

Articolul 1283. Rezoluțiunea locațiunii din iniţiativa locatarului

(1) Locatarul este în drept să ceară rezoluțiunea locațiunii în cazul în care:

a) şi-a pierdut capacitatea de muncă şi nu poate folosi bunul închiriat;

b) este privat de libertate şi nu-şi poate executa obligaţiile contractuale.

(2) Legea sau contractul pot prevedea şi alte motive decît cele de la alin.(1) de rezoluțiune a locațiunii din iniţiativa locatarului.

9 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

trebuie de studiat și contractul............refuzați eliberarea, chemați poliția și arătațile contractul......oricum trebuie să constatați faptul că vă somează să plecați, pentru ca, eventual, să solicitați prejudiciu de la ea.....

9 iulie 2023