Proprietarul biroului nu permite locatarului sa plece civilizat; a schimbat lacatul si cere bani

3 mai 2017 61

Recent mi s-a întâmplat o problema care nu o pot soluționa, decât pe cale juridica. La data de 14 februarie 2017 am luat un birou în chirie la prețul de 200 Euro lunar. Respectiv am achitat pentru prima și ultima luna 400 Euro, bon de plată nu mi s-a oferit, mai mult decât atât, acestia mi-au schimbat lacatul fără a mă anunța si acum ma obliga sa achit inca 400 Euro. Am trimis scrisoare recomandata unde am menționat ca nu sunt de acord cu condițiile lor și cer rezilierea imediata a contractului, precum si revizuirea plăților făcute de catre mine cu eliberarea facturilor fiscale. Am primit răspuns, iar în scrisoarea trimisa de dinsi era scris precum ca nu am făcut nici o achitare. Cum pot soluționa acest litigiu, dacă administratorul a luat banii în numerar și nu are de gând să-mi elibereze facturile fiscale pana nu achit acești 400 Euro, care ma obliga ei pentru lunile care nici nu am activat? La fel, as dori sa ma consultați cum as putea cere să-mi achite prejudiciul financiar, care l-am suportat din cauza ca nu am avut acces la birou și respectiv la actele, stampila și alte lucruri care țin de activitatea mea?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Veaceslav,

În situația Dvs., este foarte important să vedem conținutul contractului de locațiune pentru a vă putea oferi o soluție optimă, or esența litigiului este una complexă.

Referitor la prejudiciul suferit, o să puteți să îl pretindeți prin probarea venitului pe care l-ați ratat în această perioadă.

3 mai 2017