Proprietate

29 noiembrie 2018 25

Buna ziua. Locuiesc la tara, in aceeasi curte cu mama mea (care are 78 ani), dar in case separate. Tata a decedat cca 15 ani in urma. Cand era in viata, tata a donat surorii mele cativa ari de teren in dosul casei mele. Ea si-a construit acolo casa, a fost pus gard din plasa care delimita acele 2 gospadarii. Gardul peste un timp a fost scos. Acum un an in urma s-a iscat cearta intre noi si eu am pus din nou gard. Eu traiesc de mic copil in aceasta casa, casa imi apartine mie. Ma confrunt cu urmatoarele probleme:
- o jumatate de gard este din beton si plasa si cealalta jumatate este facuta din foi de ardezie. Sora mi-a scos gardul de ardezie si unde e gardul de beton doreste sa isi faca o portita ca sa aiba acces in gospodaria mea (are dreptul).
- este vreo modalitate ca sora sa nu aiba acces in gospodaria mea atat timp cat traieste mama si dupa decesul ei?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

puteti interzice accesul pe teren, prin autoaparare (apararea dreptului civil de posesie/de proprietate) - prin blocarea cailor de acces.

29 noiembrie 2018