Proprietate in loc de pensie alimentara

17 aprilie 2018 39

Salut. Am asa o intrebare: tatal meu ne-a parasit familia de ani de zile. S-a inteles doar din vorba mama cu el ca sa nu il dea la alimente si sa imi scrie un apartament pe numele meu. Am deja 21, am nevoie maxim de acel apartament, dar nu stiu ce sa fac ca sa treaca dupa mine. La el nu vreau sa ma adresez ca o sa fac mai rau daca ii spun de asta. Un sfat va rog mult. Ce pot face ca sa treaca apartamentul dupa mine? Mersi anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Valentin,
Nu poți să mai faci nimic! Absolut nimic!
Or, vorbele nu au nici o valoare(putere probanta).
Mai mult ca atât nu se admite transmiterea unui bun în contul pensiei de întreținere, deoarece asta lezează interesele majore ale copilului, și nu contează valoarea bunului ce se propune pentru a fi transmis.

18 aprilie 2018