Proprietate privată

25 iunie 2019 36

Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, atunci când proprietarul unui teren a decedat și timp de jumătate de an nimeni nu a preluat terenul, ce se întîmplă cu terenul respectiv? Sau în proprietatea cui se va afla?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Odata cu stingerea drepturilor si obligatiilor defunctului, aceste drepturi si obligatii aapar in activul si pasivul persoanelor recunoscute de lege sau testament in calitate de mostenitori. Deci proprietatea nu ramine fara stapin, mostenitorii urmeaza sa intreprinda actiunile necesare pentru a intra in posesia patrimoniului succesoral (Terenului si altor bunuri), inclusiv... mai detaliat prin intrarea in posesie asupra bunurilor date.
Din moment ce va fi inscris unul din pmostenitori drept proprietar, se va considera ca acesta a detinut dreptul de proprietate din momentul decesului defunctului si pina la inscrierea sa in registrul bunurilor imobile drept proprietar.

11 septembrie 2019