Propunere de locatiune a unui teren pentru constructii

19 octombrie 2021 40

Buna ziua. Detin un teren si am o propunere de locatiune pentru un magazin de materiale de constructie. Ce fel de contract trebuie sa fac? Va trebui sa platesc impozit pentru ca dau in locatiune terenul ori raman la impozitul anual pe care-l platesc acum?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează să dați terenul beneficiarului în locațiune în baza unui contract, orice contract de chirie/locațiunea urmează a fi înregistrat la SFS care implică anumite impozite, cum ar fi venitul obținut în baza contractului.

22 octombrie 2021