Protectia copilului

16 ianuarie 2018 50

Buna ziua. Sunt in proces de divort, s-a stabilit domiciliul copiilor ca sa stea cu mama si un grafic de intrevederi tata-copii si pensie alimentara platita de tata. Acum vreau sa va intreb daca pot pleca peste hotare pe trei luni fara copii si daca ii pot lasa in grija tatalui pe o perioada de trei luni si pe cine pot instiinta ca tatal sa nu demonstreze ca eu am lasat copii si m-am dus. Mentionez ca el nu vrea sa-i las cu altcineva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Natalia. Faptul ca s-a stabilit domiciliul permanent a copiilor cu dvs nu inseamna ca copiii in lipsa dvs nu pot locui cu tatal lor. Doar ca pe perioada data plata pensiei de intretinere a copiilor se va suspenda pina la intoarcerea in tara a dumneavoastra. Despre faptul ca... mai detaliat plecati ar fi bine sa anuntati APL si asistentul social din localitate. La fel, daca plata pensiei se face prin intermediul executorului judecatoresc anuntati judecatorul judecatoresc. Daca apar intrebari ma contactati. O zi buna.

17 ianuarie 2018