Protectia soferilor

28 decembrie 2018 19

Buna ziua. Suntem 20 de moldoveni care muncim ca soferi de tir in italia cu contracte de Slovacia. Lucram mai bine de un an, sunt colegi chiar si de 3 ani. Totul a fost bine pana in luna octombrie, cand au inceput sa ne foloseasca ca sclavi. Dar si mai rau - ne retin in fiecare luna bani, la care 200, 300, 600 de euro fara nici o explicatie. Lucram 2 luni si primim banii pe o luna, programul de condus-odihna nu se respecta deloc. Nu indeplinesti cerintele lor - opresc bani la greu. In care istanta putem sa ne adresam? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Urmeaza sa va adresați in instanța de origine a angajatorului la instituții cum ar fi in cazul RM Inspectoratul de stat al muncii, daca nu se identifica, atunci puteți incerca la poliție, ei direcționînduvă.

29 decembrie 2018