Protejare de ape pluviale

18 octombrie 2018 68

Bun găsit. Ma numesc Sergiu. Locuiesc la marginea localității, în vale la șes. Pe lângă gospodăria mea în timpul ploilor se scurge toată apa din localitate din deal. Este și un mic râuleț care pe călduri seacă și în timpul ploilor îmi inundă gospodăria. Pentru protejarea gospodăriei cu vreo 40 de ani în urmă a fost săpat un șanț în care se scurge râulețul și ridicat un mic dig de pământ și pietriș sub gard. În timpul ploilor este adus din nou nămol și pietriș în șanț pe care eu sunt nevoit sa le curăț chipurile obligatoriu, că șanțul prin care curge râulețul e la mine sub gard. Menționez ca în acest șanț nu nimerește nici o picătură de apa din gospodăria mea. Întrebare: 1)cine de fapt este responsabil de curățarea acestui șanț și 2) proprietatea cui va deveni nămolul și pietrișul aduse de apele pluviale și curățate din șanț? Mulțumesc.

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
De fapt, cu soluționarea acestei probleme este împuternicită administrația publică locală,
ei urmează a gestiona cît și ocroti teritoriul de uz comun, cît și a peveni sau interveni în urma unor situații de genul celei descrise.
Înaintați o cerere în acst sens către primăria din localitate, din păcate puteți fi... mai detaliat informat că surse financiare nu sunt și nici nu pot fi alocate pentru rezolvarea acestei probleme, totuși încercați.

18 octombrie 2018

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs. Bănuiam așa să fie, dar 2) proprietatea cui va deveni nămolul și pietrișul aduse de apele pluviale și curățate din șanț? În cazul în care AP nu contribuie la curățirea șanțului, pot fi eu învinuit că îl curăț și dau nămolul și prundișul la mine... mai detaliat sub gard? (Dacă pun în drum prundișul și nămolul, acestea vor nimeri cu prima ploaie iar în șanț.) Mulțumesc.

18 octombrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În esență nu are cine invoca drept de proprietate asupra prundișului care a fost adus cu apa. Pur și simplu nu va fi real a invoca așa ceva, puteți folosi după bun plac, necesitate.

18 octombrie 2018

Sincer, Vă mulțumim pentru clarificarea problemei. După necesitate voi reveni cu întrebări. Succes în activitate!

18 octombrie 2018