Provenienta banilor

6 martie 2019 574

Salut! Am asa o intrebare. Am procurat un teren agricol. Notarul m-a intrebat de unde am bani si sa declar de unde am bani pentru procurarea terenului. Am terenuri agricole date in arenda, prelucrez teren agricol, achit impozitul pe venit, impozitul de la primarie din sat. Notarul a spus ca trebuie sa am gospodarie taraneasca ca sa nu fie probleme pe viitor. Cum sa procedez pe viitor?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Valeriu

Potrivit art. 3 alin. (2) Cod civil al RM în redacția Legii 133/2018 „Are calitatea de profesionist orice persoană fizică sau juridică de drept public sau de drept privat care, în cadrul unui raport juridic civil, acţionează în scopuri ce ţin de activitatea de întreprinzător sau profesională, chiar... mai detaliat dacă persoana nu are scopul de a obţine un profit din această activitate.”.
Astfel, s-ar putea ca în viziua Serviciului Fiscal de Stat Dvs să acționați în calitate de profesionist, urmărind scopul de a obține un venit, îndeosebi în virtutea faptului că veniturile obținute sunt regulate și provind din darea în locațiune.

Referitor la perfectarea actelor și forma juridico-organizatorică a activității de întreprinzător ar fi bine să consultați în prealabil specialiști în domeniul contabilității pentru a detarmina sub care formă de organizare a activității economice veți beneficia de cel mai benefic regim de impozitare.

Pentru aceasta puteți adresa o interpelare Serficiului Fiscal de Stat, datele de contact ale căruia le găsiți accesînd pagina web www.fisc.md

Succes.

11 martie 2019