Provenienta banilor

21 martie 2019 82

Buna ziua. Sunt o persoana fizica si am asa o intrebare. Doresc sa ofer serviciu de comercializare a cripovalutei. Intrucat ea nu se reglementează de legislația Republicii Moldova și nu se licențiază/nu se supraveghează de BNM, nu am nicio problema, dar vreu sa accept plati bancare (pe contul meu bancar). Intrebarea este in felul urmator: va fi o problema pe viitor si la cine pot sa ma adresez pentru informatii suplimentare: FISC sau direct la banca?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dumitru,

Ceea ce doriți Dvs să faceți se numește de fapt practicarea activității de întreprinzător și se supune înregistrării.
Astfel, întâi de toate este necesar să vă organizați activitatea sub una din formele juridico-organizatorice pentru practicarea activițății respective.
Pentru mai multe detalii referitor la regimul de impozitare vă adresați la Serviciul Fiscal... mai detaliat de Stat și Ministerul Finanțelor.

21 martie 2019