Publicarea dosarului penal in web

14 iulie 2017 135

Buna ziua, incalc eu legislatia prin aceea ca public intr-un blog personal dosarul penal, procesul caruia s-a desfasurat cu usile inchise? Daca da, ce prevede legea pentru asa incalcare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Nicolae, personal nu as recomanda publicarea materialelor unui dosar penal in spatiul public, mai ales daca nu este inca o sentinta irevocabila pe caz. Incalcari ar fi de la administrative pana la penale.

15 iulie 2017
n n
  • Student
  • Alte domenii

Bună,Nicolae.
Există Legea Nr. 133 din 08.07.2011 cu privire la protecția datelor cu caracter personal.Atrageți atenția la articolul 5: "Prelucrarea datelor cu caracter personal se efectuează cu consimţămîntul subiectului datelor cu caracter personal".
Dacă Dnv publicați pe blog informația despre dosar,ce este una confidențială,încălcați legislația.Codul penal stipulează expres norma privind culegerea ilegală... mai detaliat sau răspîndirea datelor despre viaţa intimă sau antecedentele penale ale persoanei,fără consimţămîntul ei,se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore.De asemenea,Codul Contravențional prevede sancţiunea cu amendă de 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.
Succes.

16 iulie 2017