Publicarea sedintelor consiliului local pe facebook, youtube

8 noiembrie 2019 212

Buna ziua. As dori sa particip la sendintele consiliului local din satul meu si sa le transmit live pe facebook sau youtube. Am citit legea privind administraţia publică locală, dar nu imi este clar:
1. Pentru a participa la sedinte trebuie sa scriu o cerere, sa anunt in scris administratia publica locala din timp ca voi fi prezent?
2. Am dreptul sa filmez si/sau sa public online sedintele consiliului local pentru ca alti cetateni ai R. Moldova sa fie informati? Daca da, trebuie sa anunt consiliul in scris sau exista alta procedura?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Bine ca deja ati citit Legea autoritatilor publice locale si cunoasteti ca sedintele consiliilor locale sunt publice.

Totusi, Legea nu acorda expres dreptul cetatenilor de a face transmisiuni in direct de la sedinte.

Vedeti mai jos cum aceasta chestiune este tratata in Regulamentul Consiliului municipal Chisinau (p. 197). Poate gasiti norme similare... mai detaliat in Regulamentul consiliului din localitatea Dvs.

https://www.chisinau.md/public/files/15929413md21cmc8eaa3.pdf

8 noiembrie 2019