Publicitatea alcoolului este interzisă?

10 ianuarie 2018 251

In 2016-2017 din câte țin minte a fost interzisă afișarea produselor de tutun la vitrină, de asemenea la pachet a fost votată și legea care interzicea publicitatea băuturilor alcoolice. Acum recent am observat că au apărut mai multe spoturi publicitare cu tot felul de băuturi alcoolice - inițial doar vin și bere, care din cate am înțeles au fost catalogate ca băuturi slab spirtoase, acum văd reclamă și la vodka și coniac. De ce? Nu ar trebui interzise?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Publicitatea nu a fost interzisă, însă a fost condiționată de îndeplinirea unor condiții și anume ca producătorii de băuturi alcoolice în publicitate obligatoriu trebuie să menționeze despre daunele acestora asupra sănătății și limita de vîrstă.

10 ianuarie 2018
Ana Rotar
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună, Sergiu. Legea cu privire la publicitate nu interzice în totalitate afișarea publicității băuturilor alcoolice, ci stabilește careva limite, cum ar fi locul amplasării, persoanele ce nu pot fi implicate în reclame, cum ar fi minorii, încurajarea consumului de alcool precum acesta ar aduce beneficii, și altele.
Probabil că aceste... mai detaliat spoturi publicitare s-au încadrat în cerințele legale dacă sunt distribuite.

10 ianuarie 2018