Puncte de penalizare pentru contravenții rutiere

28 mai 2022 171

Bună ziua. Contravenția rutieră a fost fixată de camera de supraveghere a traficului în martie, dar procesul-verbal a fost înmânat contravenientului și amenda a fost achitată în mai. Când se împlinește termenul de 6 luni, după care se anulează respectivele puncte de penalizare? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara, termenul de prescriptie deja este de un an, iar acesta incepe sa curga de la data savirsirii a contraventiei respectiv inceteaza in martie anul viitor.

15 iunie 2022