Putem anula sau macar reduce interdictia pentru spatiul Schengen

14 ianuarie 2022 256

Buna ziua. Sotia are dosar penal pentru ca a utilizat in Cehia acte romanesti false. Sotul si copilul la acel moment aveau cetatenie romana, iar sotia a intrat in spatiul Schengen cu pasaport moldovenesc biometric. Putem anula sau reduce termenul de interdictie care i-a fost pus in Republica Ceha, si anume 10 ani?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Acest lucru poate fi facut doar in țara de origine, de contestat sancțiunea sau de obținut cetățenia română și circulați fara problemă.

15 ianuarie 2022

Mersi

15 ianuarie 2022
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Încălcările in fața unui stat nu pot fi temei pentru obținerea cetățeniei române, cel puțin nu au tangență, reieșind din actele ce le solicită Românii.

15 ianuarie 2022