Putem anula un contract de vanzare-cumparare a unui teren intre primaria satului si o persoana??

29 iunie 2021 96

Buna ziua. Familia noastra detine un teren de 60 de ari inca de pe timpul bunicilor. Nu demult am aflat ca pe documente sunt numai 40 de ari. Primaria satului a vandut alte 20 de ari unei persoane fara sa ne anunte. Noi (eu si fratele) ne aflam peste hotare, in tara este numai mama care este mostenitoarea terenului. Ce putem face pentru a obtine inapoi terenul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru început urmează a identifica actele în temeiul căruia ați devenit proprietar (pe timpuri) a 60 de ari, dacă se identifică decizia consiliului prin care a fost atribuit acest teren în mărimea enunțată, atunci contractul despre care ați enunțat, poate fi anulat dat fiind faptul că Primăria a întocmit acte... mai detaliat de dispoziție fără a deține dreptul de proprietate asupra terenului.
problemele de genul dat apar datorită faptului că primăriile nu au un registru a consecutivității acțiunilor și de la consiliu la consiliu se pierde sau distruge arhiva.
La moment mama a moștenit terenul?

30 iunie 2021