Putem beneficia conform legii de concediu de maternitate?

23 octombrie 2018 52

Buna! Spuneți-mi, va rog, dacă in cazul adopției copilului putem beneficia conform legii de concediu de maternitate. Multumim mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Larisa,

În conformitate cu art. 127 din Codul muncii, sa-
lariatului care a adoptat un copil nou-născut nemijlo-
cit din maternitate sau l-a luat sub tutelă i se acordă
un concediu plătit pe o perioadă ce începe din ziua
adopției (luării sub tutelă) și până la expirarea a 56
de zile calendaristice... mai detaliat din ziua nașterii copilului (în
caz de adopție a 2 sau mai mulți copii concomitent,
durata acestui concediu va fi de 70 de zile calenda-
ristice). Daca persoană întru este calitatea de persoană asigurată exact la fel beneficiază de indemnizația de maternitate adică din data sumei de adopție și pină la expirarea a 56 de zile calendaristice.

23 octombrie 2018