Putem da in arenda iazul, daca contractul a expirat, dar la dig (damba) nu avem acte de proprietar?

16 octombrie 2017 104

Contractul a expirat in 2015.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă sunteţi proprietari ai unei suprafeţe de teren, o puteţi da în arendă.
Dacă ea aparţine altcuiva (de exemplu, autorităţii locale) atunci doar ei o pot da în arendă.
**
Dacă aveţi un drept de arendă, iar el a expirat, conform legii contractul de arendă se prelungeşte pe termen nedeterminat dacă dvs folosiţi... mai detaliat terenul şi plătiţi chiria, iar proprietarul (arendatorul) nu obiectează.
***
Ar fi util dacă aţi da mai multe detalii privind cazul dvs sau vă duceţi la un avocat cu actele ce le aveţi.

17 octombrie 2017