Putem divorța la starea civilă, dacă a fost pornit un proces judiciar de divorț?

7 octombrie 2021 167

Bună ziua. După 5 ani de căsnicie, soția a decis că nu mai putem fi împreună. Avem un copilaș în vârsta de 3 ani și 11 luni. Soția a cerut divorț prin instanță, deși am rugat-o de nenumărate ori să o facem amiabil. În instanță a cerut divorțul, stabilirea domiciliului copilului cu mama și pensie alimentară. M-am prezentat la judecată, dar judecătorul a decis că examinarea cererii se suspendă, pentru că soția mea activează în aceeași instanță în care a avut loc procesul și la mijloc este un conflict de interese. De fapt, i-am spus soției acest lucru chiar după ce a depus cererea de chemare în judecată. Întrebarea mea este: putem divorța la starea civilă acum? Soția zice că este de acord să mergem la starea civilă, dar potrivit judecătorului nu mai este posibil. Acesta a spus că cererea va fi examinată de altă instanță. Ce putem face

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

După acțiunea va fi strămutată într-o altă instanță și va fi repartizată pe rolul unui judecător, dvs în calitate de pârât depuneți o referință prin care indicați că sunteți de acord cu pretențiile înaintate și că recunoașteți acțiunea ca instanța să nu purceadă la următoarele etape dar să vă... mai detaliat emită hotărârea necesară.

8 octombrie 2021