Putem pleca in Rusia cu copil adoptat?

16 august 2017 30

Buna ziua. Am adoptat recent un copil de 1 anisor. Intrebarea este daca putem pleca cu el in Rusia sa traim acolo? Sau trebuie sa ne aflam in tara 5 ani, ca sa ne verifice Directia Protectiei Copilului? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
În situaţia în care sunteţi în perioada de monitorizare post-adopţie şi doriţi să vă stabiliţi domiciliul/reşedinţa în străinătate, sunteţi obligat să informaţi de îndată Direcţia despre acest aspect.
Autoritatea centrală din Republica Moldova, în baza sesizării autorităţii teritoriale va anunţa autoritatea centrală în domeniul adopţiei din statul primitor despre necesitatea... mai detaliat monitorizării situaţiei post-adopţie. Doar că este important de ştiut că, în anumite ţări, pentru realizarea unor astfel de rapoarte se percepe plata unor sume de bani.
În RM, rolul etapei de monitorizare post-adopţie este acela de a oferi tuturor
persoanelor/familiilor adoptatoare sprijin pentru a construi o relaţie solidă cu copilul adoptat şi de a depăşi momentele dificile care pot apărea.
Numai bine!!!

17 august 2017