Putem urgenta redobandirea cerateniei romane pentru un copil cu dizabilitate severa?

23 septembrie 2019 55

Salutare. Noi am depus dosarele pentru cetatenie romana in mai 2018 si unuia din copiii nostri i s-a pus diagnoza dizabilitate severa. Se poate face ceva ca sa urgentam procesul? Vrem sa putem iesi din RM legal in alta tara ca sa il putem ajuta pe copil. Daca da, ce trebuie sa facem? Va multumesc mult!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Vera.

Vedeți aici un răspuns la o întrebare similară: https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/urgentare-dosar-pentru-cetatenie-romana

Ar fi cazul să consultați un jurist din România pentru a primi un răspuns corect la întrebarea dumneavoastră ce ține de legislația românească.

29 mai 2020