Putem utiliza automobilul daca detinem doar procura perfectata de vanzatoarea care a decedat intre timp?

18 ianuarie 2023 85

Buna! Am cumparat o masina si vanzatoarea mi-a perfectat procura generala. Nu am reusit sa inmatriculez masina si, intre timp, vanzatoarea a decedat. Exista vreun risc pentru noi in aceasta situatie daca ne oprește politia? Putem sa utilizam automobilul?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Elena,

Procura încetează odată ce este decesului persoanei fizice care a eliberat procura. În cazul Dvs. procura eliberată nu mai este valabilă.

Cât privește dreptul de proprietate asupra automobilului, aici sunt unele aspecte. În cazul în care ați întocmit contractul de vânzare-cumpărare după 2019, atunci din păcate Dvs. nu... mai detaliat aveți drept de proprietate asupra automobilului, pentru că din această perioadă dreptul de proprietate se transmite doar după înregistrarea în registrul de stat al transporturilor.

Ca și efect, automobilul respectiv sub aspect juridic figurează ca activ din masa succesorală a defunctului (proprietarul decedat) și urmează a fi moștenit de succesorii săi.

19 ianuarie 2023