Puteţi să lămuriţi şi Direcţia teritorială inspectare financiară Căuşeni?

15 ianuarie 2018 172

Vreau să ştiu cum se calculează îndemnizaţia la reducerea cadrelor pentru prima lună (art. 186 alin (1), lit.a). Noi am luat salariul mediu săptămânal (HG 426) din anul reducerii şi l-am înmulţit la numărul de ani compleţi lucraţi în şcoală. Sunt păreri (inspecţia financiară) că trebuia de calculat salariu mediu săptămânal aparte, pentru fiecare an lucrat. Această variantă pare absurdă, deoarece avem ani de pe timpul cupoanelor, rublelor sovietice, iar la convertirea în lei salariul mediu săptămânal egalează cu 0,027 lei, 0,011 lei şi tot aşa pentru perioada 1981-1991. Din 1991 până în 2000, salariul mediu săptămânal variază între 1,074 lei şi 62,10 lei.Cred că suma obținută în aşa caz nu seamănă de loc a îndemnizaţie, ci a bătaie de joc. Lămuriţi-mă, dacă puteţi, care e formula de calculare a acestei îndemnizaţii. După Inspectarea şcolii auxiliare internat Popeasca, directorul şi contabilul acestei şcoli nu mai ştiu ce formulă să aplice la calcularea îndemnizaţiei pentru prima lună la reducerea statelor ori a numărului de personal. în 2015 au fost reduşi 17 salariaţi. Inspecţia financiară a recalculat îndemnizaţia de concediere şi găseşte supraplată 166,9 mii de lei. În baza acestei sume a transmis documentele la CNA. Ce este aceasta? Racket?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Salariul mediu din indemnizatia de eliberare din serviciu (art. 186 din Codul muncii) se calculeaza conform acestei Hotariri de Guvern: http://lex.justice.md/md/294826/

25 ianuarie 2018