Puteți vă rog să-mi explicați ce repreznită un testament olograf cu persoana neidentificată? Vă mulțumesc anticipat.

19 martie 2019 59

Bună ziua. Se spune că există testamente cu persoana neidentificată. Se referă la autorul testamentului sau la moștenitorii lui și cum se rezolvă problema desemnării moștenitorului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Testamentul olograf este întocmit în întregime de către autorul tratamentului, datat și semnat prin urmare acesta poate fi identificat, astfel prezum că nu se cunoaște cui ia fost testată averea.

În așa caz cred că urmează să vie la moștenire succesorii legali existenți, totuși apropiațiva la notar și întrebați care... mai detaliat pași ar trebui de urmat.

19 martie 2019