Radar politie

12 noiembrie 2017 759

Buna ziua. Am tot cautat informatii despre masurarea vitezei automobilului cu radarul si peste tot gasesc informatii doar despre sistemul ”АвтоУраган”. Exista alt tip de radar pe care-l foloseste politia din R. Moldova pentru masurarea vitezei masinii? Daca da, atunci care este acesta si care sunt conditiile de folosire/masurare a vitezei (la fel ca si la sistemul ”АвтоУраган”, adica doar din regim staionar)? Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

BEE III KCE şi „Искра” radare care nu se mai folosesc aparte ...ci doar impreuna cu uraganul ! Ca sa fiu mai explicit ..inainte se lucra doar cu Iscra , adica pistolul cu care politia rutiera ,,impusca de pe loc" - uraganul reprezinta tot complexul instalat - iscra... mai detaliat , aparatajul de identificare a mijlocului de transport si inregistrare video , sistemul automatizat de inregistrare a datelor si etc.

12 noiembrie 2017

Multumesc pentru raspuns!
Si mai am o intrebare, tot la tema radar: Acum citeva zile m-a luat PR cu radarul din mers pe sens invers (adica politia era in miscare si venea in directia mea). Mi-au facut proces verbal si puncte penalizare (eu depasise-m cu 16km/h viteza regulamentara), in procesul verbal... mai detaliat scrie "mijloc masurare viteza Iscra". In situatia data au avut dreptul sa ma amendeze, luind in calcul ca si politia era in miscare?

Multumesc.

13 noiembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu, au încălcat flagrant procedura de exploatare a radarului. Aceștia nu au dreptul din mișcare sa efectueze poza/video cât și din sensul opus al carosabilului,atfel, contestați amenda aplicată.

14 noiembrie 2017