Radiere auto

3 mai 2020 411

Am adus in Republica Moldova o masina cu numere bulgaresti. La expirarea termenului de 6 luni nu mai am posibilitatea sa plec nicaieri ca sa scot automobilul din tara. Vad unica solutie sa radiez auto si sa-l dau la dezmembrari ori sa-l distrug. Care este procedura de radiere?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu puteți radia un auto care este înmatriculat în altă țară, este un bun introdus în țară astfel este sub control vamal, va fi nevoie sa devamați daca se permite legal, ulterior la dezmembrare.
Încercați la serviciul vamal să obțineți careva informații.

3 mai 2020