Radierea gajului

13 noiembrie 2021 108

Buna ziua. Imobilul (casa) a fost pusa în gaj la contractarea unui credit de la o companie de microfinanțare cu capital străin la începutul anilor 2000. Creditul a fost rambursat, însă gajul pus pe imobil nu a fost radiat. Acum, când am vrut să vindem imobilul, am constatat că acesta încă se află în gaj. Între timp, compania de microfinanțare si-a modificat capitalul, din străin în național. Care sunt pașii și procedura de scoatere a imobilului din gaj? Va mulțumesc anticipat. Compania nu radiază gatul motivând că compania care a creditat a fost cu capital străin și ulterior lichidată, iar actuala e cu capital național.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In cazul situației, daca se refuza fara temei, posibil de acțiune pentru radierea gajului, atunci se va clarifica, daca cineva are obiecții, atuni se va clarifica temeiul, daca obiecții financiare nu vor fi, se va dispune radierea gajului.
Totuși ar fi cazul sa se studieze actele si înaintat niște notificări.

13 noiembrie 2021