Radierea imobilului de la Cadastru

7 decembrie 2019 43

Buna ziua! O vecina s-a adresat in anul 2010 în instanță cu cererea de a anula procesul-verbal de recepție finală a construcțiilor in baza cărora în iunie 2008 construcțiile mele au fost înregistrate la Cadastru. În septembrie 2018 prin hotărârea irevocabilă a CSJ procesul-verbal de recepție finală a fost anulat. Peste un an, în septembrie 2019, bazandu-se pe hotărârea irevocabilă prin care procesul verbal de recepție finală a fost anulat, reclamanta inainteaza o cerere în rectificare prin care solicită radierea construcțiilor din Registrul Bunurilor Imobile. Exista un termen de prescripție in acest sens și dacă poate fi invocat articolul 439 CC al RM pentru a respinge cererea reclamantei privind radierea construcțiilor după mai bine de 10 ani de la înregistrarea acestora. Va mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Actiunea in rectificare este imprescriptibila.
Dar Dvs puteti invoca uzucapiunea.

Daca aveti nevoie de asistenta la examinare actelor pe care le detineti si la redactarea actiunii reconventionale privind constatarea uzucapiunii, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

9 decembrie 2019