Radierea tatălui din certificatul de naștere al copilului

13 octombrie 2021 128

Buna ziua. Am fost într-o relație cu un cetățean străin, in urma căreia am născut un copil in anul 2020. Tatăl copilului l-a recunoscut și este înscris în certificatul de naștere. La moment suntem în relații ostile cu tatăl copilului de mai bine de 9 luni. Periodic a făcut transferuri bănești pentru întreținerea copilului. Am convenit că el să transcrie certificatul de naștere în România și să mi-l transmită mie. Dar nu mă pot înțelege cu el despre acest fapt. Ceva timp in urma a scris într-un mesaj că nu mai are nevoie de acest copil, să mă gândesc singura la soluții pentru întreținerea lui și m-a blocat în telefonul sau. As putea eu prin instanta de judecata sa cer radierea tatălui din actul de naștere și decăderea din drepturile părintești in baza acestor mesaje și acțiuni ale lui? Mersi frumos.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Este posibila decăderea din drepturi parintești, procedură judiciară.
Excluderea din certificatul de naștere e posibil prin infiere, in rest procedura pe acest segment nu este, ar fi vorba de acțiune in instanța doar ca urmează de stabilit concret cerințele și motivele.

14 octombrie 2021