Rambursarea creditului prin executor

30 iunie 2021 49

Buna! Platesc lunar un credit prin executor. Acesta mi-a zis sa-l achit cat mai repede, pentru ca daca intind pe mult timp, o sa se calculeze si o dobinda de intarziere. Este corect? Ce fel de dobanzi mai vor? Ajutati-ma, va rog, sa inteleg, despre ce este vorb.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Anna,

Legea prevede ca, la cererea creditorului, executorul judecătoresc este în drept să calculeze şi să încaseze dobînzile, penalităţile şi alte sume rezultate din întîrzierea executării, în funcţie de rata inflaţiei şi în conformitate cu art. 619 din Codul civil.

Sumele menţionate se calculează de la data la care hotărîrea... mai detaliat judecătorească a devenit definitivă sau, în cazul celorlalte documente executorii, de la data la care creanţa a devenit exigibilă (scadentă) şi pînă la data plăţii efective a obligaţiei cuprinse în orice document dintre acestea, în perioada de calcul fiind inclusă şi durata suspendării procedurii de executare.

O zi buna!

30 iunie 2021