Rambursarea problematică a unui credit

3 august 2023 3

Bună ziua! Mai mulți ani în urmă, am contractat un credit. După procesul civil în legătură cu creditul, de câțiva ani achit datoria în tranșe lunare prin intermediul executorului. Acum 5 luni am schimbat locul de muncă și nu reușesc să achit suma lunară decisă de instanță. Intenționez ca în septembrie să sting datoria pentru toate lunile în care nu am făcut plăți. Ce mi se poate întâmpla în aceste circumstanțe?
Vă mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Discutaţi cu executorul despre reeşalonarea plăţilor. Dacă nu respectaţi înţelegerile(graficul de achitare) avute cu executorul, acesta poate aplica toate măsurile de executare silită prevăzute de codul de executare (sechestru, urmărirea banilor şi bunurilo, etc).

4 august 2023