Rambursat credit in locul sotului de care am divortat

24 ianuarie 2018 115

Buna seara. As vrea sa aflu de care documente am nevoie pentru a-l da in judecata pe fostul sot din cauza creditului care a fost luat pe numele meu, din care el si-a procurat masina. Acum citeva luni am divortat, dar a ramas ca el intoarce creditul, ceea ce nu a facut.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

E straniu că spuneți că creditul a fost luat pe numele soției, dar trebuie să-l întoarcă soțul.
Concretizați cine a semnat contractul de credit.
În orice caz, conform Codului familiei creditul contractat în timpul căsătoriei în scopuri familiale trebuie achitat de ambii soți în mod solidar (adică ambii răspund pentru întreaga... mai detaliat datorie).
Deja în relațiile dintre fost soț și fostă soție se consideră că aveți cote egale din datorie, adică dacă dvs ați achitat toată datoria, aveți dreptul să cereți de la fostul soț 50% din sumă.
Automobilul cumpărat în timp căsătoriei de asemenea este comun, chiar dacă este înscris doar pe numele soțului, așa că puteți cere în instanța de judecată să fiți recunoscută ca coproprietară și să cereți fie o parte din bani fie vânzarea silită a automobilului și partajul prețului.

24 ianuarie 2018