Raporturile de vizitare tata-copil dupa divort

9 decembrie 2016 94

Dupa divort, fosta sotie imi interzice sa iau copilul de 8 ani la mine acasa, motivind ca traiesc cu alta femeie si sa nu fie traumat copilul, dar copilul prieteneste normal cu prietena mea. Am fost la centrul de supraveghere a minorilor, care ne-au facut un grafic de intrevederi, o zi in saptamina de la 9-18, ce eu cred ca e putin, si tot mi-au interzis sa iau copilul la mine acasa, motivind ca copilul vrea sa stea cu mine, dar nu cu concubina mea. Noi degraba o sa avem copil si a-m vrea sa fim toti impreuna macar in weekend. Ce sa facem, cum sa procedam? Mersi mult, o seara buna!

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Conform articolului 58 alin. (1) din Codul familiei, părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă …. locuiesc împreună cu părinţii sau separat. Articolul 64 alin. (1) din Codul familiei prevede că, părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul... mai detaliat dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat. Ideal ar fi sa ajungeti la un acord cu fosta Dvs sotie in ceea ce priveste graficul vizitei sau petrecerii timpului cu copilul comun, iar litigiile in acest sens se vor solutiona de autoritatea tutelara ale caror hotariri pot fi atacate in instanta de judecata. In cadrul autoritatii publice locale activeaza o directie asistenta sociala si protectie a familiei unde va puteti adresa. Dvs impreuna cu sotia puteti, de asemenea, sa va adresati unui mediator pentru solutionarea litigiului legat de intrevederea cu copilul comun.

13 decembrie 2016