Raspundere contraventionala

1 octombrie 2018 44

Referitor la intrebarea mea pusa anterior, ati mentionat ca nimeni nu poate fi tras la raspundere contraventionala de 2 ori pentru aceeasi fapta. Dar vreau sa va intreb: daca ai incalcat viteza de 2 ori in aceeasi zi, se intocmesc 2 procese-verbale si oricum trebuie sa le achiti. Asta cum trebuie de inteles?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Depășirea vitezei cu 2 ocazii separate constituie 2 contravenții diferite, chiar dacă au fost săvârșite în aceeași zi. Prin urmare, vor fi întocmite 2 procese-verbale și aplicate 2 sancțiuni (care pot fi identice).

1 octombrie 2018