Raspundere pentru consum canabis

22 martie 2019 41

O persoana apropiata a fumat, fara stirea ei, o tigara care continea canabis pe linga tutun. In urma acestui fapt, ea a avut o reactie adversa, in urma careia cunoscutii ei au fost nevoiti sa cheme ambulanta, iar medicii au fost preintampinati ca acesta reactie poate fi cauzata de consumul probabil de canabis. Persona a fost dusa la spitalul Sfanta Treime din sectorul Riscani. Cand au ajuns acolo, nu a fost facute analize de sange, toxicologie, doar i s-a administrat o injectie, dupa ce s-a simtit mai bine si a plecat acasa.
Intrebarea este: care pot fi consecintele legale in urma celor intimplate, de ex. punerea la evidenta, raspunderea administrativa etc.? Si ce pasi trebuiesc intreprinsi pentru a minimiza consecintele?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ion.

Conform art. 85 din Codul contravențional, procurarea ori păstrarea ilegală, fără scop de înstrăinare, a drogurilor, precursorilor, etnobotanicelor şi a analogilor acestora în cantităţi mici, precum şi consumul de droguri fără prescripţia medicului se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată... mai detaliat în folosul comunităţii de pînă la 72 de ore.

Totuși, răspunderea contravențională este înlăturată în cazul persoanei care a predat benevol drogurile, precursorii, etnobotanicele şi analogii acestora, deţinute ilegal, sau care s-a adresat ori acceptă să se adreseze benevol la o instituţie medicală pentru a i se acorda asistenţa necesară în legătură cu consumul ilegal al acestora.

13 septembrie 2019