Raspunderea angajatului pentru eroare la eliberarea cecului de casa

16 decembrie 2019 23

Buna ziua. Sunt angajata in domeniul vinzarilor. In caz ca vine un control inopinat la intreprindere si am comis o eroare la eliberarea cecului de casa, institutia data poate sa ma amendeze? Sau asta e pe seama intreprinderii? Eu fiind persoana fizica, ce consecinte pot urma? Amenda data se va reflecta undeva, ca de exemplu in cazierul juridic?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Si angajatul, si angajatorul, si administratorul, vor purta raspundere.
se sancţionează cu amendă de la 18 la 42 de unităţi convenţionale aplicata vinzatorului, cu amendă de la 30 la 90 de unităţi convenţionale aplicată administratorului, si cu amendă de la 60 la 120 de unităţi convenţionale aplicată... mai detaliat angajatorului.

Amenda se va reflecta in cazierul contraventional, nu in cazierul juridic (unde se reflecta doar infractiunile).

17 decembrie 2019