Raspunsul dat de primarie la o cerere de acces la informatie poate fi considerat act administrativ ? In contencios administrativ putem solicita anularea raspunsului, sau doar obligarea primariei de a furniza informatia solicitata ?

17 aprilie 2018 68

La o cerere de acces la informatie am primit un raspuns prin care nu mi se ofera informatia. Am depus cerere de chemare in judecata, in contencios administrativ. Trebuie sa solicit anularea acestui raspuns si obligarea primariei de a satisface cererea de acces la informatie ? Sau nu sunt in drept de a solicita anularea raspunsului ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Solicitați obligarea eliberării informației.
Totodată, pentru îngrădirea dreptului de acces la informație sunteți în drept să solicitați daună morală, care nu vă fi atât de mare.

18 aprilie 2018