Расторжение договора купли-продажи автомобиля

7 septembrie 2023 3

Добрый день. Продали авто, но на следующий день покупатель сообщил что оно его не устраивает. Мотивирует это тем, что при обслуживании в сервисе нашел недостатки, которые не выявил при первичном осмотре. Продавец расторгать договор и забирать машину обратно не хочет. Имеет ли покупатель право расторгнуть договор в одностороннем порядке и вернуть себе деньги через суд?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună
cumpărătorul poate solicita acest fapt doar că urmează să se asigure că are motive întemeiate și nu pur și simplu faptul că nu îii place culoarea sau chestii care sunt posibil de identificat, ultimul pe riscul propriu urma să se asigure pînă la cumpărare că automobilul corespunde cerințelor ce îl... mai detaliat aranjează, la prima vedere este imposibil de a enunța dacă cumpărătorul v-a avea sau nu posibilitatea de rezoluțiune a contractului și restituire a sumei.

8 septembrie 2023