Rate neachitate

24 iulie 2023 3

Bună ziua. Câțiva ani în urmă, soțul a luat două telefoane cu achitarea în rate. Le-a achitat o perioada, după care nu a avut posibilitate. Datoria a crescut la 37.000 lei. Creditorul i-a spus că dacă nuachită imediat, dosarul va ajunge în instanță și vor difuza informații precum că soțul este rău-platnic. Chiar este posibil să se întâmple așa ceva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă într-adevăr există datorii neachitate, creditorul are dreptul să se adreseze în instanţa de judecată pentru recuperarea datoriilor. La fel pot fi transmise informaţii către biroul istoriilor de creditare.

25 iulie 2023