Раздел имущества

29 august 2020 65

До брака на меня была оформлена ипотека на однокомнатную квартиру. Полгода до брака платежи оплачивала я, внесла суммы на погашение кредита 85.000 лей. После брака внесли в банк с мужем 100.000 лей со свадьбы. После его родители помогли и подарили семье 100.000 которые мы также внесли в банк. Он притендует на квартиру. Какие его права?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!

Sotul nu are drepturi asupra apartamentului. Apartamentul a fost dobindit de Dvs pina la incheierea casatoriei, si este bunul Dvs personal, el nu se supune partajului.

Creditul pentru procurarea apartamentului sau ipoteca asupra apartamentului, nu au nici o legatura cu dreptul de proprietate asupra apartamentului!

Contributia la restituirea... mai detaliat Creditului s-au facut din mijloacele voastre financiare COMUNE - bani de la nunta, cadou de la parinti, etc. Acei 200 000 lei sunt in egala masura ai Dvs si ai sotului.

Doar daca, dupa incheierea casatoriei, ati facut reparatii in apartament, din contul mijloacelor comune, prin care s-a majorat valoarea apartamentului (adica reparatii capitale) - atunci sotul ar putea pretinde ca acel apartament sa fie recunoscut de instanta de judecata ca fiind proprietatea voastra comuna, si respectiv in acest caz, apartamentul poate fi supus partajului.

30 august 2020