Раздел имущества

12 martie 2019 193

В браке, моя мама купила квартиру и оформила дарственную на меня. Потом муж сделал ремонт и мы жили в ней с 2-мя детьми. Месяц назад развелась. Имеет ли право он жить после развода в ней? Я его прописала в прошлом году и сейчас хочу выписать. В дом его не пускаю, но он всегда мне говорит что он имеет право в ней проживать. Я ему хочу отдать половину мебели, но он не хочет, насильно приходит и врываеться в квартиру и заявляет что он имеет право. Подскажите имеет ли право он проживать в квартире и приходить насильно и могу ли я его выписать?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Marina

Fostul soț nu are nici un drept asupra bunului imobil ce vă aparține, însă, acesta ar putea solicita o anumită parte din valoarea îmbunătățirilor adus acestui bun în urma reparației bunului.
În cazul în care fostul soț încearcă din nou să pătrundă forțat în locuința Dvs sunteți în drept să... mai detaliat sesizați organele de drept pentru violare de domiciliu. Dacă, fostul soț recurge și la aplicare violenței sau amenință cu aplicarea unei asemenea violențe pe care dvs o percepeți ca fiind directă, reală, imediată, acesta de asemenea este pasibil de a fi atras la răspundere penală.

Succes.

12 martie 2019