RCR - indicator ”sageata verde”

23 mai 2024 3

Buna ziua. Am primit o citatie pentru a ma prezenta la Sectia Monitorizare si Documentare Trafic Rutier pentru clarificarea situatiei legate de o presupusa incalcare a RCR. Mi se incrimineaza faptul ca as fi mers la rosu prin intersesctia strazilor Mihai Viteazul si Columna. In realitate, am virat la dreapta de pe Mihai Viteazul pe Columna. In acea intersectie este instalat indicatorul suplimentar ”sageata verde” care permite virarea la dreapta la culoarea rosie a semaforului, cu conditia asigurarii ca traficul permite o astfel de manevra. Este posibil sa-mi aplice amenda in situatia descrisa? Cum pot sa-mi apar drepturile? Tin sa mentionez ca in acea intersectie strada Mihai Viteazul are trei benzi, si anume banda 3 cu directia inainte, banda 2 cu directiile inainte si dreapta si banda 3 doar dreapta. Multumesc.

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Sandu, DVS sunteți în drept să contestați acțiunele agentului constator ( poliția auto ) în judecată, la dispoziție aveți 15 zile din momentul întocmirii a însuși P/v. Sunteți în drept să apelați la vaiberul meu de pe telefonul +37368669950.

25 mai 2024

Multumesc pentru raspuns. Am fost la politie si mi-au spus ca am virat la dreapta de pe banda a 2a, iar regulametul rutier cica spune ca poti vira (in situatia data) doar de pe banda 1. Si acum pentru mine este o dilema aceasta situatie. Au ei dreptate sau nu?

25 mai 2024
  • Jurisconsult

Sandu, tu ai văzut așa bandă 2a, sau ceva s-a încucrcat. Eu pot să-ți spun, că tu ești îndrept să-ți demonstreze, unde a fost a/m DVS și cum el avirat, ” domnii polițiști demonstrațmi vina mea, și gata ”, nu este rostul să te dai, la niște explicații proaste înaintați... mai detaliat de polițiști, dacă ei o să găsească să nu-ți demonstreze, tu ești în drept să soliciți, să înainteze documentele în judecată, unde o să ai dreptul la așa ceva. Sandu, eu îți garantezi, că poliția în cazul DVS o să se bloceze, o să scuipe, bine. Să fii sănătos.

25 mai 2024

Acolo sunt 3 benzi: banda nr.3 - inaine, banda nr.2 - inainte si dreapta, banda nr.1 - dreapta. Eu am facut dreapta de pe banda nr.2, iar de la politie imi spun ca in cazul dat (rosu la semafor) la dreapta aveam voie sa fac doar de pe banda nr.1.

25 mai 2024
  • Jurisconsult

Sandu, în cazul descris de polițiști, ei sunt drepți, singur cunoști regulile de circulație, acest lucru este fixat undeva pe video, precum că ai dreptul să faci la dreapta de pe b.2, poate ai fost pe b.1 și ai făcut manevra, cu se scrie în Regulament, dacă poliți n-au... mai detaliat nicio davdă în acesn, DVS sunteți în drept să negați, precum manevra a avut loc de pe b.2. Sandu, dreptul tău ră negi orice învinuire până când nu v-a demonstra amintrelea de polițiști, tot timpul trebuie să te ții de o așa părere. Mult ce vor spune poliția, eu mă folosesc de dreptul meu, adică DVS și basta. Eu vreau să-ți spun, că instanța dă crezare documentelor sau video-l prezentat de polițiști, dacă lipsește așa ceva, ai dreptul să negi, totalmente. Să nu crezi pe nimeni și nici pe soție, deseori se întâmplă și așa ceva, nu și gata. Sandu, nu-mi spune, că sunt prost și aiuresc, dacă ai transport poți să te deplasezi în locul cela și să te convingi personal de vorbe spuse de DVS, în caz dacă este amplasat ceva asemănător cu video, poliția trebuie să-ți demonstreze, că el funcționează, și că a funcționat și în ziua ceia, când a avit loc cazul. Eu am dreptul la asta, adică DVS, da sau nu, bine.

25 mai 2024
  • Jurisconsult

Sandu, eu nu sunt șofer, dar am lucrut în anchetă la procuratură și tot timpul m-am condus de așa ceva, să-mi fie dovedit, că eu sunt баран. Deseori se întâmplă, când ești baran și nu infractor administrativ,a. Sandu, eu nu sunt din Chișinău, dar din suburbia lui, asta e viața.

25 mai 2024