Reabilitare judecatoreasca si cazierul judiciar

9 august 2023 4

Buna ziua. Am fost condamnat in 2010 la 3 ani de proba. Dupa jumatate de termen, condamnarea mi-a fost anulata si antecedentele penale stinse. Cu toate acestea, in cazier este mentiunea despre condamnare. Daca depun cerere pentru reabilitare judecatoreasca, cazierul tot asa va ramane? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, dacă o să fie pronunțată o hotărâre de instanța pentru a modifica în cazierul juridi, Instituția-cazierul o să fie nevoită să modifiece datele.

11 august 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Republica Moldova
MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
ORDIN Nr. 353
din 18-11-2016 22. Persoanei, care nu este înscrisă în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova şi persoanei care este înscrisă în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova, dar conform art. 54 din Codul penal (redacţia anului 1961) sau, după caz, art.... mai detaliat 111 din Codul penal (redacţia anului 2002), se consideră fără antecedente penale, li se eliberează cazier judiciar cu următorul text:

a) persoana fizică:

„Persoana identificată prin IDNP ______ nu este înscrisă în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova.”.
Posibil STI a MAI nu deține date despre încheierea judecătorească prin care ați fost liberat de la executarea pedepsei

11 august 2023