Reangajare la fabrica dupa convediere voluntara

2 iulie 2017 26

Buna ziua, anul trecut am lucrat la o fabrica 2 luni si am scris cerere de eliberare (am lucrat 1 saptamina din cele 2 dupa lege). Acum lunea trecuta am fost sa-i rog sa ma angajeze a 2 oara la lucru.... S-au legat de aceste 2 saptamini.... înțăleji ca dupa lege trebuie 2 saptamini sa recuperezi nu 1!!! Nimic nu pot face acum, da??

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara Denis,

Pentru aceasta doar este nevoie de ajuns la un numitor comun cu angajatorul, sa coordonați cu el pentru a-l convinge de cele întâmplate , deoarece acesta nu vă reangajează pe motiv să nu se mai întâmple o situație de acest gen.

Simplu vorbind, merge vorba de încredere , deoarece... mai detaliat în dreptul muncii dreptul angajatorului de a cere de la salariat îndeplinirea obligaţiilor de muncă şi manifestarea unei atitudini gospodăreşti faţă de bunurile angajatorului şi, respectiv, dreptul salariatului de a cere de la angajator îndeplinirea obligaţiilor faţă de salariaţi este un principiu și o obligație.

De aceea, încearcă să coordonezi cu acesta și s-al asigurați și convingeți că nu se va mai întâmpla astfel de cauze, pentru ca acesta sâ fie sigur în munca pe care o prestați.

Succes și o seară frumoasă.

2 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut. Chiar daca anterior nu ai lucrat acele 14 zile pina la concediere, angajatorul nu are un temei legal de a solicita recuperarea acelor zile.

3 iulie 2017