Recalculare la facturi pentru servicii comunale

12 decembrie 2019 151

Buna ziua. Puteti, va rog, sa-mi spuneti daca prestatorii de servicii comunale au dreptul sa-mi refuze recalcularea facturilor pentru apa calda? Indicii pentru facturi nu au fost transmisi timp de 4 luni si in factura au fost puse datele pentru consumul comun desi casa nu foloseste apa calda din sistemul centralizata, pentru ca are un sistem autonom de incalzire. Am primit facturi in jur de 1.500 lei pentru volum de apa calda care nu a fost folosit. La IMGFL ne-au spus ca nu e posibil sa se recalculeze suma si ca ea trebuie achitata chiar daca nimic nu a fost folosit.

In Hotararea nr. 191 din 19.02.2002, Anexa 5, punct 14 se spune ca:
"În cazul în care consumatorul nu-şi îndeplineşte obligaţia de a înscrie lunar indicii de pe contoare în bonul de plată, calculul în primele două luni de zile de la ultima înscriere se va efectua conform consumului mediu. La expirarea termenului indicat, calculul se va efectua în baza normelor de consum, fără recalculare, până la înscrierea indicilor de pe contoare în bonurile de plată."
Poate asta sa insemne ca suntem obligati sa achitam factura chiar daca niciun consum nu a fost efectuat? Multumesc!

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

In cele ma multe cazuri ei refuza reslcularea facturilor. Urmeaza sa le transmiteti o cerere prealabila in care sa va manifestati pretentia, iar ulterior in cazul refuzului va adresati in instanta de judecata anexand la cerere probele corespunzatoare.

22 decembrie 2019